Toyota ve JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı)’nın ortak geliştirdiği uzay aracınaLUNAR CRUISER” adı verildi. Teknolojinin uzay araştırmalarında daha fazla kullanıldığı bugünlerde yeni bir gelişme yaşandı. Toyota ve Japonya Uzay Araştırma Ajansının birlikte geliştirdiği uzay aracı “LUNAR CRUISER” nın 2029 yılında AY yüzeyine inmesi bekleniyor. Bu yılın (2020) sonlarına doğru bu aracın tanıtımı yapılması planlanıyor. Araç ile ilgilenen uzmanlar, aya gönderilecek bu araçla ay yüzeyinde detaylı incelemeler yapmayı planlıyor. Aracın ismi Toyota’nın en iyi eserlerinden biri olan LOND CRUISER modelinden geliyor.

2029’DA AY YÜZEYİNDE OLACAK OLAN LUNAR CRUISER’IN GÖRÜNTÜSÜ

Araç teknik ve donanım bakımından çok fazla özelliğe sahip. Toyota ve JAXA’nın açıklamalarına göre, LUNAR CRUISER‘in özelliklerini inceleyelim.

LUNAR CRUISER ÖZELLİKLERİ

  • Araç, hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanacak.
  • 10 bin kilometreden fazla menzil kat edebilecek.
  • Araç 6 metre uzunluğunda, 5.2 metre genişliğinde ve 3.8 metre yüksekliğindedir.
  • Aracın içinde 13 metreküplük bir yaşam alanı mevcut.
  • Normal şartlarda 2 kişilik olan bu araç, acil durumlarda kapasitesini 2 katına çıkartarak 4 kişilik kapasiteyle kullanılabiliyor.

Aracın YouTube’de güzel bir videosunu buldum. Bu linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Günümüzde, ABD, Çin, Japonya, Rusya ve Hindistan uzay araştırmalarında büyük bir rekabet içindeler. Yeni yeni Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri bu alanda çalışmalara başladı. Ancak, yukarıda bahsettiğim 6 ülke rekabette arayı fazlaca açmış durumdalar. Gün geçtikçe uzaydaki rekabet, her zamankinden daha önemli.

Bunun gibi teknoloji içeriklerini seviyorsanız, bu linke tıklayarak yazdığım diğer teknoloji içeriklerine ulaşabilirsiniz.