Merhaba arkadaşlar. İnstagram paylaşımına link yazıp bu linkin tıklanabilir olmadığını gören kullanıcıların google’de aradığı ilk şey instagram paylaşımına link eklemek oluyor. İnstagram şuanda dünya çapında en popüler sosyal medya uygulamasıdır. Facebook, instagramı satın aldıktan sonra popülaritesi daha çok artmış ve dünya çapında 1. sıraya yükselmiştir. En fazla kullanılan sosyal medyaların sıralandığı resmi ADOBE hesabının yayınladığı yazıyı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Hal böyle olunca çoğu kişisel kullanıcı ve firmalar gönderilerini paylaşıp ve bu paylaşımlarına link vererek dünya çapında daha fazla kişiye ulaşmak istiyor. Peki instagram‘da gönderilerinize nasıl link ekleyebilirsiniz ona geçelim.

İnstagramda Link Nasıl Paylaşılır ?

İnstagram gönderilerinize link adresi yazabilirsiniz. Ancak, bu linki tıklanabilir yapamazsınız. Bunun sebebi instagram politikasına aykırı olmasıdır. Kullanıcıların zararlı linkleri durumlarında paylaşmasını önlemek için instagram bu özelliği pasif hale getirmiştir. Kişisel görüşüm olarak bu kararı oldukça doğru buluyorum. Çünkü açık olduğu taktirde faydalı olarak kullananlardan çok diğer kullanıcılara zarar verecek olan linkleri kullanan kişiler olacaktır. Bu nedenle instagram gönderisine url ekleniyor ancak bu link pasif oluyor. Eğer ben illede gönderime link eklemek istiyorum derseniz, sponsor reklamları alabilirsiniz. İnstagram ve Facebook bu sistemi ortak kullanıyor. Belirli ücret karşılığında sponsor reklam olarak gönderilerinize link ekleyebilir ve instagramın keşfet bölümüne çıkıp daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. İnstagram sponsorlu reklam verme ilginizi çekiyorsa bu linke tıklayarak resmi instagram hesabının yayımlamış olduğu yazıyı okuyabilirsiniz. Ek olarak site url adresinizi tıklanabilir halde profılinizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi verelim size.

İnstagram Profiline URL Ekleme

Bu işlemi hem instagram mobil uygulamasından hemde web sayfasından yapabilirsiniz. İlk olarak profil kısmınıza girin ve oradan “Profili Düzenle” butonuna basın.

Daha sonra açılan pencerede aşağıda gördüğünüz “İnternet Sitesi” kısmına linkimizi yazıyoruz.

İşte bu kadar BASİT ! Artık profilinizde siteniz gözükecek ve tıklanabilir olacak. Ek olarak bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Denk gelmişsinizdir bazı kullanıcıların hikayelerinde YUKARI KAYDIRIN (SWİPE UP) kısmı vardır. Bu nasıl yapılır ondan bahsedelim.

İnstagram Hikayesine URL Ekleme

Bu özellikten malesef tüm kullancılar yararlanamıyor. Eğer hesabınızda 10.000 ve üzeri organik takipçiniz varsa, paylaştığınız hikayelere link ekleyebilirsiniz. Gönderilerde eklenmenmiyor ancak yüksek takipçili bir sayfanız varsa hikayelerinize link ekleyebilir ve sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

ÖZETLE

İnstagramda paylaştığınız gönderilerinize link eklemenin şuanlık tek yolu reklam vermektir. Reklam vermedğiniz taktirde gönderilerinize link eklemek mümkün değildir. Ancak yukarıda bahsettiğim yöntemle profilinize link ekleyebilirsiniz. Ayrıca 10.000 veya üzeri takipçiniz varsa hikayelerinizede link ekleyerek sitenize hit alabilirsiniz.

Daha fazla bunun gibi yazıya ulaşmak için bu linke tıklayarak yazılarıma ulaşabilirsiniz.