Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere ziyaret ettiğiniz sitelerin alan adlarının başında bulunan (www dan önce) HTTP VE HTTPS‘lerin ne olduğunu ve aralarındaki farkları anlatacağım. İlk başlığımız HTTP VE HTTPS Nedir ? olacak. Daha sonra Farkları Nelerdir ? bu konuyu inceleyeceğiz.

HTTP NEDİR?

İngilizce açılımının (Hyper Text Transfer Protocal) baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan protokoldür. Http, ziyaret ettiğiniz web sayfasının bulunduğu sunucu ile bilgisayarınız arasındaki veri aktarımını sağlar. Örnek vererek açıklayalım. Tarayıcınıza girdiniz ve alan adı kısmına anilkeskin.com yazdınız. Yani sizin bilgisayarınız websayfasının bulunduğu sunucuya bağlanmak için bir talepte bulundu. Hedef sunucu ile bilgisayarınız arasında bir veri akışı oldu. İşte bu veri akışının sağlandığı protokole HTTP PROTOKOLÜ denir. Ek olarak bazen sunucu, istemcinin istediğine cevap vermez ya da geç cevap verdiği için hatalar alabilirsiniz. Örnek olarak 500 – 502 gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Http protokolü 80 nolu port üzerinden veri aktarımı yapar. HTTP’yi açıkça anlattığımı düşünüyorum. Şimdi HTTPS Nedir ? ona bakalım 🙂

HTTPS NEDİR ?

HTTPS’nin ingilizce açılımı “Secure HyperText Transfer Protocal” dır. İngilizce açılımını görünce hemen farkı anladığınızı düşünüyorum. Evet evet GÜVENLİ 🙂 Https’nin görevi genel olarak http ile aynıdır. Ancak, istemci ile sunucu arasındaki her türlü veri alışverişini şifreli olarak gönderip alır. HTTP olan olan web sitenizi HTTPS yapmak istiyorsanız SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. SSL Nedir ? Nasıl Çalışır ? yazımı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz 🙂 Matematiksel olarak bir denklem yazacak olursak her şeyin daha net kafalarda oturacağını düşünüyorum.

HTTP + SSL = HTTPS ‘dir.

Https bağlantı noktası olarak 433 nolu portu kullanır. Şimdi ikisi arasında Farkları Nelerdir ? bunu inceleyelim.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  • Sitede, http durumunda www dan önce http:// ibaresi olur ve GÜVENLİ DEĞİL uyarısı verir, https durumunda www dan önce https:// ibaresi olur ve GÜVENLİ olduğuna dair uyarı verir.
  • Bağlantı noktası olarak HTTP PORT 80, HTTPS PORT 433 kullanır.
  • Http olan sitelerde hiçbir şifreleme yoktur. İstemci ve sunucu arasındaki veri akışı olduğu gibi iletilir. Https de istemci ve sunucu arasındaki tüm veri alışverişi şifrelenerek gönderilir.

ÖNERİ : HTTPS hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bu linke tıklayarak detaylı bilgili içeriğe ulaşabilirsiniz 🙂